Дупничани отбелязаха 116 години от Илинденската епопея

По инициатива на НЧ „Ген. Георги Тодоров“ годишнината бе почетена с поднасяне на цветя на паметната плоча на един от най-видните дейци на ВМОРО Никола Малашевски.

 

С поднасяне на цветя на паметната плоча на Никола Малашевски в Дупница бяха отбелязани 116 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание. Церемонията бе организирана от НЧ „Ген. Георги Тодоров“, а в нея се включиха и представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса, на ВМРО и други общественици и граждани. За Илинденската епопея и дейността на Никола Малашевски по време на церемонията припомни председателят на НЧ „Ген. Георги Тодоров“ Стоян Ушатов.

 

 

Илинденският бунт е въстание в Османската империя, организирано от Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Въстанието отбелязва връхна точка в национално-освободителната борба на македонските и тракийски българи. По данни на ВМОРО при потушаването на въстанието 30 000 души от засегнатите региони на Османската империя бягат в България, голяма част от които се заселват в Дупница.

 

Никола Малешевски е роден в с. Берово, Македония, в семейството на родолюбиви българи от бунтовен род. Той е племенник на поп Димитър Беровски (Рибнишкия поп Димитрето), чийто живот и подвиг е описан в романа „Будителят“ от Серафим Сърбов (1937 г.). Семейството им е тормозено и преследвано от турските власти. През 1868 г. Никола Малешевски се сближава с Димитър Янакиев Бисеров, който по това време е учител в Берово. От него възприема революционните идеи, става негов сподвижник и развива активна дейност за организиране на малешевското население за борба против османската тирания.

 

Гьорче Петров, Никола Малешевски, Гоце Делчев, снимка: Укипедия

 

След погрома на Априлското въстание в Четвърти революционен окръг и въстаническите действия в Малeшево и Пиянец турците взимат сериозни мерки за обезоръжаването на българското население в този край. Никола Малeшевски е принуден да напусне родния си край и да се засели в Дупница. Домът му, който се е намирал срещу днешната Спортна зала, става пристан на революционни дейци. Изключителна активност той проявява след 1895 г., когато се запознава с Гоце Делчев. Лично от него е натоварен с функциите на пунктов началник на ВМОРО в Дупница, а самият Делчев, както и Гьорче Петров и други видни дейци на ВМОРО са чести гости в дома на Малешевски. Днес къщата му в Дупница вече не съществува, но на мястото има паметна плоча, където днес бе почетена паметта му. Дъщеря на Никола Малашевски е Анна Малашевска, известна с прозвището дупнишката Райна Княгиня. Тя участва в Илинденско-Преображенското въстание, ушива знамето на Кукушката чета и е назначена за неин знаменосец.

 

По повод годишнината от Илинденската епопея дейците на НЧ „Ген. Г. Тодоров“ са посетили и с. Смилево, за да почетат паметта на революционера Даме Груев. Поклонили са се и пред паметника на полк. Константин Каварналиев около Дойранското езеро.