Дупнишка пицария плаща 2000 лв. глоба за нерегламентирано използване на музика

2000 лв. глоба трябва да плати собственикът на дупнишка пицария за нерегламентирано използване на музика. Това става ясно от решение на Административния съд в Кюстендил, с което санкцията в размер на 2 500 лв., наложена на заведението от заместник-министъра на културата, е намалена с 500 лв.
Наказателното постановление е издадено за това, че на 20-ти ноември 2017 година пицарията на ул. „Св. Иван Рилски“ в Дупница била озвучавана с музикални произведения в изпълнение на запис. При извършена проверка от инспектори на Министерството на културата било констатирано публично изпълнение на звукозаписи със заглавия: “Repetition“ в изпълнение на Information Society; „Watching Weels“ в изпълнение на John Lennon и „Straight from the Heart“ в изпълнение на Brayan Adams. До приключване на проверката не са представени договори с авторите на тези произведения, нито с организации за колективно управление на авторски права. Нарушението е по чл. 97, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
След проверката собственикът на заведението е предприел действия за уреждане на авторските права за музиката, която пуска по радиото или чрез интернет на своите клиенти. Затова на първа инстанция Районният съд в Дупница е отменил наказателното постановление, като е определил случая като маловажен. Министерство на културата обаче обжалва решението пред Кюстендилския административен съд (КАС) и съдебният състав по делото преценява, че предприетите действия от страна на нарушителя за уреждане на авторските права за музиката не са довод за отмяна на глобата, а само за налагане на минималния размер, определен в закона, а именно 2000 лв. Решението на КАС е окончателно.
Глобата за нерегламентирано ползване на музика в кафенета, ресторанти, хотели и други подобни заведения е от 2000 до 10 000 лв. До началото на 2019 година контролът върху търговските обекти по спазването на Закона за авторското право и сродните му права се следеше само от 5-ма служители на Министерство на културата, които бяха ангажирани с проверките на над 100 000 търговски обекта в цялата страна. С промени в закона контролът върху заведенията може да се упражнява и от общински инспектори.