Най-старото читалище в Югозапада „Зора 1858“ навърши 160 години
Народно читалище „Зора 1858“ тази година навърши 160 години от своето създаване. Дупнишкото читалище е първото, възникнало в Югозападна България и четвъртото в България. Създател на културната институция е народният будител от Дупница и български възрожденски просветен деец Димитър Янакиев Бисеров – Околията, който няколко години по-късно, през 1866 година, създава и първото читалище в Горна Джумая „Съгласие“ (днес НЧ „Никола Вапцаров“ в Благоевград).
По повод 160-ата годишнина на най-старото и най-голямото читалище в Дупница читалищните дейци подготвят голям концерт, който ще се състои в Деня на народните будители -1 ноември. Програмата все още не е напълно готова, но се очаква на събитието да се изявят всички школи и състави, действащи в културната институция.
Междувременно стана ясно, че в читалището предстои да бъде възобновена школата по народно пеене. Ръководител ще бъде популярната народна изпълнителка от Дупница София Илиева. Обучението в школата ще започне веднага след като се сформира групата, за която не липсват желаещи, но записването все още продължава.
Със създаването на школата по народно пеене се подсилва дейността на читалището в областта на фолклорната музика и танци, които и без това се радват на популярност чрез школите по фолк фитнес и народни хора. В останалите школи курсистите са по-малко, но това е заради характера на обучението, което предполага по-малки групи. Към школите по балет и пиано дори се наблюдава увеличение на интереса, опроверга твърденията за обратната тенденция организаторът на читалището Биляна Боянова. Ако нямаше достатъчен интерес към всички действащи школи, те биха били закрити, обясни тя.
В момента всички 10 школи и самодейни състави се посещават от над 200 души, удовлетворени са ръководителите на културната институция. Според отчета за дейноста й през 2017 година в школите се обучават общо 100 ученици. В школата по пиано курсистите миналата година са били 12, по китара - 10, по изобразително изкуство - 16, по балет - 26, в театралната школа - 12 и в групата по народни танци - 24. Останалите над 100 души посещават репетициите на самодейните състави, сред които хор "Рилски звуци" и ТС "Рила". Към читалището действа и клуб "Приятели на книгата".