Откриват етнографска сбирка в къщата на Станке Димитров

Експозицията "Градски бит и облекло от началото на 20 век в Дупница" в къщата музей на Марек може да се осъществи, ако Община Дупница получи финансиране на проект по Програмата за трасгранично сътрудничество.

 

Идеята на служителите от Историческия музей в къщата на Станке Димитров да бъде открита етнографска сбирка може да бъде осъществена с финансиране по Програмата за трасгранично сътрудничество с Македония. Това става ясно от докладна записка на кмета Методи Чимев до Общинския съвет.

 

Припомняме, че намеренията на музейните служители бе експозицията „Градски бит и облекло от началото на 20 век в Дупница“ да бъде подредена в къщата музей на Марек още миналата година. Поводът бе 25-годишнината от учредяването на Историческия музей. Директорът Анелия Геренска обаче получи мълчалив отказ от кмета Методи Чимев.  Сега за целта се търси финансиране от Програмата за трасгранично сътрудничество, като Община Дупница може да получи между 100 000 и 500 000 евро.

 

Родната къща на Станке Димитров – Марек е паметник на културата. От няколко десетилетия тя е затворена за посетители.