С изложбата „Съхранено изкуство“ откриха новата галерия в Дупница

Експозицията включва творби от общинския художествен фонд и ценен артефакт, свързан с дупнишката шевица
Снимки: Община Дупница

 

С изложбата „Съхранено изкуство“ днес в Дупница бе открита новата художествена галерия, изградена до Околийската къща. Събитието събра общинското ръководство, представители на културните институции и общественици. Водосвет отслужи архиерейският наместник на Дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски.

 

 

 

Припомняме, сградата бе построена по проект с европейско финансиране, като целта е там да бъде обособена постоянна експозиция на творбите от общинския художествен фонд, които няколко десетилетия бяха съхранявани в неподходящи условия и рядко бяха показвани пред публика като част от временни изложби. Освен с експозиционни площи сградата разполага и с фондохранилище и лаборатория за реставрация. Новата галерия ще функционира като специализиран художествен отдел към Историческия музей в Дупница.

 

В първата изложба на новата галерия са включени 42 творби от общинския художествен фонд. Сред авторите са Владимир Димитров - Майстора, Патрики Сандев, Райко Алексиев, Димитър Топлийски, Димитър Казаков - Нерон, Николай Янакиев, Алцек Мишев, Асен Ушев, Владимир Пешев и други. Куратор е Николай Ущавалийски – заместник-директор на Националната галерия в София.

"В концепцията за експозицията се ръководих от два основни принципа. От една страна това са автори, по един или друг начин свързани с град Дупница и неговия регион, а от друга - художници от национално значение, чието присъствие е чест за всяка художествена галерия. Във фонда се съхраняват редица творби с висока художествена и изключителна музейна стойност. В голямото пространство на галерията са изложени живописни произведения и рисунки на имена от българското изкуство, които са от национално и европейско значение. Безспорно от колекцията моливни и тушови рисунки на Владимир Димитров – Майстора, които притежава общинският художествен фонд, задължително е участието на знакови творби като малкия подготвителен етюд на майката на художника, който е основа за създаването на масленото платно „Портрет на майка ми“, едно от най-популярните произведения на художника. Като акцент на експозицията се явява и една ранна живописна работа на Алцек Мишев (1940), който от 70-те години живее и работи в Италия и намира място в съвременно развиващите се процеси в европейското и световно изкуство", каза при представянето на изложбата Николай Ущавалийски.

 

 

"Имаме във фонда още творби, някои от които се нуждаят от допълнителна реставрация, а някои от аварийна такава. Ще предприемем необходимите действия в тази посока, за да съхраним и за поколенията след нас тази културна история за Дупница", увери от своя страна кметът Методи Чимев.

 

 

Откриването на галерията бе съпроводено и с представяне на уникален артефакт на дупнишката шевица, който е на повече от 200 години. "Плащеницата на Дупница“, по определението на  директора на Историческия музей Анелия Геренска, е изградена от 18 ризи. Геренска разказа как са разбрали за съществуването му и процесът по откупуването на този артефакт. Тя благодари на Методи Чимев и медстния Ротари клуб за ангажимента да предприемат необходимите действия, за да бъде върнат в града.