По адските пътеки до Ловния дом и Дренски рид

Ентусиастите, предприели разходка към местността „Дренски рид“ в района на Ловния дом, малката борова горичка там и параклиса „Свети Спас“, могат да видят материалните следи на поне четири от седемте смъртни гряха, водещи към ада. Леност и алчност, защото местността е оставена да тъне в мизерия. Похот, заради морето от „любовни материали“, извхвърлени до „Самотния бор“ само на метри от българския трикольор, издигнат на 22-метров пилон. И чревоугодничеството, поради безбройните пластмасови и стиропорени кутии за храна и бутилки от всякакъв вид алкохол. Това установихме по време на наша репортерска разходка в района на неподдържания от няколко десетилетия парк.

 

Адската пътека започва от края на „Малката градска градина“, както я наричат местните жители на улица „Здравец“, перпендикулярно разположена на улица „Стръмна“, водеща до „забележителната“ туристическа дестинация в полите на Рила планина. Контейнерът за отпадъци е препълнен с лозови пръчки, затова хората са предпочели да изхвърлят огромна купчина с дрехи на тротоара около него. Този район е сравнително натоварен от движение, защото спестява няколко минути път с автомобил  от Дупница до село Бистрица или от жк „Бистрица“ и квартал „Бешика“ към противоположния край на града. На улица „Стръмна“ е поставена още една кофа за боклук, но тя е предназначена само за хартиени отпадъци и разбира се, почти не се ползва.

 

 

 

Ако решите да се изкачите по стълбите, водещи до Ловния дом, трябва да се оглеждате много внимателно. По-голямата част от плочките изглеждат като бомбардирани от ракети с топлинно насочване. Около вас ще откриете пикник остатъци - цигарени фасове, празни консервени кутии от колбаси, пластмасови чаши, етикети от мъжко бельо, безчет натрошени стъкла, опаковки от шампоани и пр.

 

 

Храстите са украсени като коледни елхички, върху които обаче, вместо играчки, са забучени бутилки от минерална вода и енергийни напитки. Двама младежи, които срещнахме по пътя, споделиха с нас, че заради голямата мръсотия не предприемат разходки и предпочитат да сядат само в началото на стълбището.

 

 

 

Привличащият погледите на туристи асфалтиран път, който започва от края на улица „Стръмна“, е, разбира се, осеян с кратерни дупки. Шофьорите и колоездачите е добре да карат с повишено внимание, тъй като вероятността да останат без гуми е доста голяма, същото се отнася и за пешеходците, които рискуват да получат контузия.

 

 

 

Продължавайки нагоре в посока църква „Свети Спас“, осъзнаваме, че не дупките са големия проблем, а по-скоро десетките дръвета, които всеки момент може да се стоварят върху нас. Заради бури и поройни дъждове те са силно наклонени, тъй като по-голямата част от коренните им системи са излезли навън от пръстта и трудно се задържат изправени.

 

 

С големи усилия, каквито се изискват за тази кратка екскурзия, стигаме до параклиса. Освен падналата мазилка, която веднага прави впечатление, дворът му също е пълен с отпадъци. В района се разхождат безстопанствени коне, които са го осеяли с екскременти. Това не пречи на десетки дупничани ежедневно да се изкачват до местността с автомобили или пеша. Освен това там има и много вили, а черният път е единственият начин на собствениците им да стигнат дотам.

 

 

Вече се намираме при българския трикольор, издигнат на 22-метров пилон. Само на няколко метра от него се забелязват празни опаковки от кондоми, късове тоалетна хартия, салфетки и десетки мокри кърпички. Очевидно почитателите на секс туризма продължават да „отсядат“ за почивка и така поддържат на високо ниво непривлекателната слава на района. Същите отпадъчни материали са разпилени и в боровата горичка.

 

 

Има ли у местната власт мисъл и намерение за възстановяване и поддръжка на тази дестинация за разходка и пешеходен туризъм, вижте отговора от пресцентъра на общинска администрация тук.  


Ако тази статия ви е харесала, станете наши приятели във Фейсбук