Над 300 жители на Самораново протестираха срещу безводието, дариха Чимев с кална вода от чешмите им

Пред сградата на Община Дупница недоволните заявиха, че границата на търпението им е премината и вече не приемат дежурните оправдания „няма пари“ и „поливате си градините“
Снимки: КАМЕРТОН

 

Над 300 жители на дупнишкото село Самораново тази сутрин излязоха на протест срещу системното безводие и лошото качество на питейната вода, която ВиК - Дупница подава на домакинствата в населеното място. С издигнати национални флагове и плакати „Самораново си иска водата!“ саморанци се събраха на площад „Свобода“ в Дупница, първоначално пред сцената на Майските празници, а след това се преместиха пред входа на Община Дупница, за да провокират кмета Методи Чимев да излезе и да им даде обяснение за нерешените водни проблеми на селото през неговите управленски мандати. Хората са категорични, че границата на търпението им е премината и вече не приемат дежурните оправдания „няма пари“ и „поливате си градините, затова нямате вода“.

 

 

 

По думите на протестиращите, когато от чешмите въобще тече вода, тя е негодна не само за пиене, но и за домакински нужди. Водопреносната мрежа е изключително остаряла, а ежедневните аварии са съсипали уличната мрежа. Само от началото на годината в селото има 45 аварии, като за цялата 2020 година те са били наполовина по-малко. Хората са категорични, че с липсата на действия за решаване на проблема местната власт нарушава човешките и конституционните им права, въпреки че те изпълняват съвестно своето задължение да плащат данъци. Част от възгласите на протеста бяха за оставка на кмета Чимев.

 

 

Сред най-емоционалните беше общинският съветник от Глас народен Георги Градевски – Конана, който е жител на Самораново. Според него съвсем естествено е едни управляващи, които нищо не могат да свършат, да станат и да си ходят. „Ако трябва ще излизаме тука и накрая ще бутнем общината! Това е жизненоважен проблем. Има болни хора, неподвижни, които не могат да извършат най-необходимите си нужди вкъщи. Не може всеки път да казват, че няма пари. Като няма пари и като не могат да свършат нищо, защо седят на тези постове? Да кажат, че са с вързани ръце, да подадат оставка, това е достойно. Аз ако не мога да свърша нещо, ставам и си тръгвам. Аз съм общински съветник и съм избран от тези хора. Чупим си колите, плащаме данъци, но нямаме вода, нямаме нищо. Прибираш се от работа, но не можеш да се изкъпеш“, заяви Георги Градевски.

 

Георги Градевски - Конана

 

Общинският съветник Костадин Севдин от Движение „Заедно за промяна“ също бе сред протестиращите. Пред „Камертон“ той заяви, че жителите на Самораново се чувстват дискриминирани. Той обвини колегите си управляващи, че не допускат за разглеждане в Общинския съвет докладни записки, внесени от него и от кмета на селото Райко Цветков. „Властта пречи на село Самораново. Това го казвам съвсем отговорно, защото не желаят да задвижват и работите, които са ни обещали. Докладните са свързани най-вече с проблемите на вододайните зони и частичното подменяне на водопровода. Нищо не се случва, защото администрацията е срещу нас. Това е едно село, което е в подножието на Рила, газим във вода, даваме вода, но ходим жадни. По конституция всеки има право на достоен живот и лично щастие. В момента се нарушават правата на всички хора“, каза Костадин Севдин.

 

Костадин Севдин

 

Кметът на Самораново Райко Цветков подчерта, че потърпевшите от безводието и лошото качество на водата са всички над 2000 жители на селото. „Толкова много хора в един ден не сме се събирали. Това говори за изключително сериозен проблем. Хората са прави и се вижда, че масово всички са засегнати. Аз съм тук да защитавам интересите не само на жителите на Самораново, но и на тези, които са избрали да живеят тук. Много е голямо неудобството ни. Знае се от медиите, че заради финансовото си състояние ВиК не може да поддържа съоръженията, но то е наложително, хората не могат да продължават да живеят така. Самораново дава вода на община Бобов дол, част от община Дупница, на язовир „Дяково“, а ние самите имаме такива сериозни проблеми“, посочи Райко Цветков.         

Райко Цветков

 

За тотално безхаберие на ВиК разказа от своя страна жителят на селото Иво Югов. Преди три години от дружеството „са решили проблема“, когато при случаи с голямо водно налягане, в най-ниската част на водопровода се поставя „байпас“, изпускащ питейната вода в мръсния канал. Впоследствие забравят да го премахнат и при ниско налягане селото остава без вода. „Това е геноцид. Колко пъти хората ги хващат, че изпускат питейната вода в канализацията“, изрази недоволството си и Иво Югов. 

 

Кметът Методи Чимев се реши да излезе пред протестиращите и очаквано бе мощно освиркан. Връчни му бяха бутилки с кална вода, напълнена от чешмите в домовете на саморанци. Въпреки че думите му бяха често прекъсвани, той успя да изложи дежурните си оправдания. Чимев обясни, че през 2019 г. е избран изпълнител за подмяна на водопровода в селото, но ВиК – Дупница няма пари, а от МРРБ все още не са отпуснали средства.   Проблемът по негови думи е, че „не може да го реализира това нещо от днеска за утре“. „Никога не съм ви лъгал! Напълно сте прави“, обърна се Чимев към протестиращите и прие бутилките с кална вода, но след това ги остави на стълбите на общинска администрация.

 

 

 

Шефът на ВиК-Дупница Илия Илиев също се срещна с протестиращите.  дойде пред общината. Пред „Камертон“ той каза, че ежедневно се предприемат действия в помощ на саморанци и допълни, че подмяната на водопровода е нужна, но скъпа услуга, която дружеството не може да си позволи. На протеста Илия Илиев бе дошъл с направена справка, че жителите на село Самораново дължат на ВиК около 25 000 лева. Той се оплака, че инкасаторите не могат да влизат по домовете на хората, тъй като те нарочно заключвали вратите си. Водният шеф посочи още, че само петима души са ангажирани с поддръжката на ВиК мрежата във всички 16 села, срещу заплата от 700 лева те често полагали извънреден труд. „Нужни са огромни средства, това са 13,5 км водопровод в селото. Той е на 50 години и има чести аварии, но в момента вода има в селото, резервоарите са пълни. За съжаление, няма пречиствателна станция. Водохващането идва от резервоарите. Там се утаява, пречистваме я и след това постъпва в мрежата. Единствено за момента може да се спира по-малък район по време на аварии. Но 5 милиона лева откъде може да ги извади ВиК? Финансовото състоянние не е добро. Генерално за промяна няма как. Напоследък почти всеки ден сме там и има аварии. И затова хората негодуват“, каза Илия Илиев.

 

Протестните действия на саморанци ще продължат. Ако не бъдат предприети действия от властта, те предупредиха, че са готови и на гражданско неподчинение.