НП „Рила“ даде обяснение за багера при езерото Бъбрека
НП „Рила“ обясни снимката на багер при езерото Бъбрека, която предизвика вълна от възмущение във Фейсбук, с изпълняващия се европейски проект „Устойчиво управление на национален парк „Рила“ II-ра фаза“. Предвидени са дейности на стойност близо 12 млн. лв., които се финансират от Европейския фонд за регионално развитие и от Държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.”. Става въпрос за започнали в началото на юни рехабилитация/изграждане на съоръжения - по пътека от горна лифтова станция - х. Рилски езера – Сухия чал – ез. Бъбрека, езеро Сълзата – езеро Бъбрека – езеро Близнака - Трилистник – езеро Рибно. Дейностите се извършват и от всички страни (източен и западен бряг) на езеро Долно – хижа „Рилски езера“ и от Рибно езеро по лятната туристическа пътека до хижа „Рилски езера“.
Пред Нова телевизия тази сутрин директорът на НП „Рила“ Красимир Андонов каза, че е предвидено дейностите да се извършват ръчно, а материалите да се транспортират до Езерата с коне. Имало затруднение обаче при обработката на един от участъците, което наложило използването на багер. Машината няма да копае, нито ще се използва за строителни дейности, увери Андонов.
Ето какво още публикуваха на сайта си НП „Рила“ по повод гражданското недоволство:
„Рехабилитационно-възстановителните дейности се изпълняват съгласно одобрен идеен проект за „Оформяне на маркирана туристическа пътека и изграждане на необходимите съоръжения за ограничаване на туристопотока по цялата дължина на туристическата пътека от горна лифтова станция и от Рибно езеро по лятната туристическа пътека до х. „Рилски езера. Предприемат се необходимите мерки за борба с ерозиралите участъци и регламентиране на туристическия поток в най-посещавания на територията на парка район - циркуса на Седемте езера.
Дейностите включват поставяне на парапети против преминаване на туристи извън разрешените пътеки; изграждане на дървени мостчета и скари и поставяне на трошено-каменна настилка в необходими участъци от трасето на туристическия маршрут. Целта е намаляване на човешкия натиск на по-овлажнени места и намаляване засушаването в природното местообитание. Трасето от езеро Бъбрека до езеро Сълзата ще се изпълни с каменни плочи с използване съществуващ скален материал. Също тока ще се извърши оформяне на маркирани пешеходни пътеки, спиращи туристопотока по алтернативни трасета за предотвратяване на влошаване на състоянието на природното местообитания 3130 - Олиготрофни до мезотрофни стоящи води с растителност. Ще се затвори достъпа по нерегламентирани пътеки. Ще се изготвят и монтират на указателни и информационни табели.
При извършване на дейността на терен туристите ще се пренасочват от служителите на Паркова охрана и контрол, както и с допълнителни информационни и указателни табели.
Действията са част от изпълнението на комплексни мерки за „Подобряване на природозащитното състояние на природно местообитание 3130 Олиготрофни до мезотрофни стоящи води с растителност от Littorelletea uniflorae и/или Isoeto – Nanojuncetea чрез намаляване на степента на еутрофикация в тях“ в района на Седемте рилски езера.“