Международен шофьор, карантиниран в Усойка: Заради грешка на граничните власти са нарушени гражданските ми права
Международен шофьор, поставен под карантина с цялото си семейство в дома си в бобошевското село Усойка, се притеснява, че може да попадне под ударите на закона заради пропуск на граничните власти. Пред „Камертон“ Боян Боянов разказа, че в края на по-миналата седмица се е прибрал от Италия (пътувал е до Рим) през ГКПП Кулата – Промахон. След 24-часов престой в страната ни е заминал за Румъния и на 11-ти март се е прибрал отново в България, преминавайки през ГКПП Русе – Дунав мост. И на двете граници обаче Боянов твърди, че не е регистриран по никакъв начин от властите – медицински лица не са измерили температурата му, не е попълнил декларация или какъвто и да е друг документ, с който здравните власти да бъдат уведомени, че в страната е влязло лице от рискова страна по отношение разпространението на коронавируса. По думите на Боянов от румънска страна на границата е бил прегледан от медицински екип и влизането му в съседната ни страна е било документирано, но това категорично не се е случило от българска страна.
Въпреки това, прибирайки се в дома си в село Усойка, се поставя под карантина. Боян Боянов няма грипоподобни симптоми. Казва, че е бил в Рим, когато Южна Италия все още не е била засегната от коронавируса, а няколко дни по-късно пътува до Румъния, когато и там все още няма регистрирани случаи. Въпреки това е наясно с противоепидемичните правила и ги спазва - изолира се в къщата си в Усойка. Когато съпругата му обаче излиза да пазарува, стресирани съседи сигнализират полицията. Така Боянов се налага да изолира в дома си не само себе си, но и съпругата си, трите си деца и двамата му болни възрастни родители. За щастие, има приятели, които се съгласяват да му помагат, като доставят на семейството продукти от първа необходимост, без да влиза в контакт с тях. Боянов оставя пари в торбичка пред портата, където след това приятелите му оставят и чантите с покупките. Кризисният щаб в община Бобошево също е заявил готовност за съдействие.
Притесненията на Боян Боянов обаче са свързани с това, че заради пропуска на граничните власти времето, в което е длъжен да се карантинира, не е регламентирано с никакъв документ. „Аз мога дори да удължа карантината си, да остана със семейството си вкъщи и 20, и 30 дни, но когато изляза навън, каква е гаранцията, че някой уплашен от коронавируса съсед няма отново да сигнализира полицията. Тогава аз как да докажа, че съм се прибрал на еди коя си дата в България и съм бил изолиран 14 дни до еди коя си дата? Искам гаранция от институциите, че няма да бъдат нарушени правата ми. Аз кога ще мога да излизам свободно навън и хората няма да се отнасят с мен като с прокажен? А като не мога да докажа с документ кога съм се прибрал, дали това няма да стане причина да бъда глобен или дори арестуван. Глобите за нарушение на карантината са огромни, има и затвор“, коментира Боян Боянов. „Разбирате ли какво става - това е все едно да напъхаш едно стадо овце в един обор и да му хвърлиш една бала сено и когато изяде сеното, започва да блее, но никой не го чува“, ядосан е международният шофьор. По думите му има и много други негови колеги, които са в същата ситуация.
Отговор на въпросите си Боян Боянов е потърсил първо на тел. 112, оттам са го препратили към личния му лекар, той от своя страна го е насочил към РЗИ – Кюстендил. РЗИ – Кюстендил, потвърждавайки че няма данни за пристигането му в България, го насочва към Кризисния щаб в Община Бобошево, който засега му предлага само съдействие при необходимост за доставка на продукти от първа необходимост. Боян Боянов обаче казва, че единственото, от което се нуждае в момента, е от документ, в който да пише черно на бяло от кога до кога е канатрината му. Тъй като до момента няма адекватна реакция от институциите, дава гласност на проблема си чрез социалните мрежи и медиите, като се надява на решение не само за себе си, но и за неговите колеги, попаднали в същата ситуация. Все пак Боянов изрично отбеляза, че е благодарен на представителите на местните Кризисен щаб, кметството на село Усойка и кварталния полицай, които са взели под внимание проблема и вече са предприели действия за решаването му. Все още обаче уточняват процедурата с останалите отговорни институции.
„Камертон“ не успя да се свърже с представител на РЗИ – Кюстендил за коментар на казуса. Здравната инспекция няма служител за контакт с медиите. В резултат служители, с които успеем да се свържем, говорят с нас като с натрапници, под напрежение и с нетърпение от тяхна страна да прекъснат телефонния разговор, въпреки че въпросите ни са свързани с информация, важна не за медиите, а за гражданите. След обявяването на извънредното положение пък връзката с ведомството стана невъзможна. Информацията на официалния сайт на РЗИ не се обновява, а прессъобщения на медиите от 13-ти март насам вече не изпраща и Областния медицински съвет. Така редица въпроси, свързани с извънредната ситуация на местно ниво, остават без отговор.